Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Asunto: Elektronika-elektrotechnika-elektryka

2010-01-25 17:43:49
Kierunek przepływu prądu zależy od tranzystora, jak wiadomo tranzystory bipolarne dzielimy na PNP i NPN. W PNP strzałki prądów skierowane: od bazy, od kolektora i do emitera, w NPN identycznie, tylko odwrotnie(jak to mawiał mój nauczyciel:p): prąd wpływa do bazy, wpływa do kolektora, a wypływa z emitera, stąd też Twoja zależnośc że prąd emitera równy jest sumie prądów kolektora i bazy :)

Tak więc "wejście" i "wyjście" to pojęcia względne w tranzystorach ;)
2010-01-25 17:48:26
naszkicowac symbol idealnego transformatora lacznie z napieciami i pradami wrotowymi a nastepnie podac rownania opisujace wlasciwosci tego elementu


wie ktos?
2010-01-25 18:59:20
nie wiem czy to odpowiednie forum ale chciałem sie zapytać.. jaka moze byc przyczyna tego ze nie dochodzi mi prąd do pompki paliwowej w uno 1.0 93r.

w gnieździe przy pompce sa trzy kalbe czarny czerwono-biały i różowy.. jeżeli chodzi o bezpieczniki to sa dobre bo sprawdzałem wszystkie
(editado)
2010-01-25 20:23:52
to w takim razie w pnp czym wypływa??

wiem ze to moje pytanie moze wydac sie smieszne ale jakos troche rzeczy ogarniam z tej elektroniki a jakos sobie z tym jak wypływa prąd z tranzystora poradzic nie moge zwłaszcza w tym pnp chodz w sumie to jest nie bardzo istotne
(editado)
(editado)
2010-01-25 21:45:44
To wpływanie i wypływanie to jest umowna kwestia. Głównie chodzi o przykładane potencjały do danych złączy, baza jak wiadomo służy do sterowania, jeśli odpowiednio ją wysterujemy (przyłożymy potencjał zależny od rodzaju- pnp bądź npn), to popłynie prąd pomiędzy kolektorem a emiterem. Jesli popatrzysz na to z tej strony to sprawa się ułatwi i tak radze na to patrzeć ;)

Z tego co ja zauważyłem to w większości projektów(które ja widziałem) używane są tranzystory npn. Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz na sk-maila jesli będę umiał to postaram się pomóc :)
2010-01-26 13:06:11
Wiedza musi być systematyczna:

Po pierwsze tranzystor ma 3 końcówki, więc jest kilka sposobów w jaki można podłączyć do niego napięcia odsyłam w tym temacie do choćby wikipedii
Interesujący jest zakres aktywny. Oznacza to że złącze baza-emiter jest spolaryzowane w kierunku przewodzenia, a kolektor-baza zaporowo. Co przenosząc na tranzystor NPN działa tak, że napięcie na bazie musi być wyższe niż na emiterze, a na kolektorze jeszcze wyższe niż na bazie.
A dla PNP (zakres aktywny) na bazie niższe napięcie niż na emiterze a na kolektorze jeszcze niższe niż na bazie.

No i skoro wybrany został zakres aktywny normalny to okazuje się że nie ma problemu z tym by wyjściem tranzystora był kolektor albo emiter - zależy co i jak chcemy wzmacniać. W związku z tym mamy trzy propozycje układów pracy wspólny emiter - to taki układ o który pytałeś w 1 poście - wyjściem jest kolektror a wejściem baza, dzięki takiemu układowi można uzyskać duże wzmocnienie napięciowe, ale przecież są możliwe jeszcze 2 inne możliwości: wspólny kolektor - jakoś do przełknięcia, no i wspólna baza - i tu często pojawia się zagadka - jak to możliwe by wejściem takiego układu był emiter a wyjściem kolektor, przecież to baza "powiększa" prąd.
I jest to niejako prawda bo układ OB ma wzmocnienie prądowe mniejsze od 1, czyli de facto pomniejsza prąd, ale na rezystorze w obwodzie kolektora może odkładać się przy tym samym pradzie większe napięcie niż w emiterze, a więc mamy wzmocnienie napięciowe, a więc uzyskujemy tym samym rzecz najważniejszą dla wzmacniacza: wzmocnienie mocy sygnału.

Jak widzisz tranzystor nei jest elementem w którym to że jesteś nóżką o nazwie baza mówi że jesteś zawsze wejściem... :) wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać.

Tranzystor PNP działa tak samo jak NPN tylko z dokładnie odrotnymi napięciami. Gdybyś miał wzmacniacz z tranzystorem NPN i wsadził do niego PNP i odwrócił zasilanie to ten wzmacniacz (oczywiście zakładamy że odwrócił byś też i inne elementy które mają określoną polaryzację diody kondensatory elektrolityczne) będzie działał.

Więc żebyś zrozumiał działanie tranzystora to pokrótce: musisz oddzielnie zrozumieć jego własności fizyczne (czyli np powielanie prądu bazy w obwodzie kolektor-emiter) od funkcji układowej.
(editado)

:maros



proszę bardzo
przy czym symbol transformatora bardziej wygląda tak:


te 2 pionowe kreski sugerują, że jest to transformator z rdzeniem, w ogólności nie musi ich być.

(editado)
2010-01-26 16:50:31
wie moze ktoś co to jest widmo walsha?
2010-01-26 17:00:45
to juz rozumiem ze to czym wslywa a czym wypływa zalezy od układu.... moje myslenie ze typowo wpływa bazą a wychodzi innym wyjsciem wynika penwie z tego ze dopiero co poznaje układ wzmacniający ze wspolnym emiterem i pod to chciałem sobie wszystkie tranzystory dopasowac a co układ to inaczej ustawiony i inaczej działa... bede pamietac
2010-02-08 13:22:05
Witam potrzebuje pomocy przy stworzeniu kilka prostych zadan do testu dla klas 4-6 obecnie mam 5 zadan potrzebuje jeszcze kilku, prosze o pomoc, dla zainteresowanych wysle moje zadania orazy wynagrodze osoby pomocne :)
2010-02-09 20:16:00
Metoda próbkowania koherentnego.

Ed: Może też być metoda próbkowania niekoherentnego

Mam to opisać... Problem w tym, że nie potrafię tego znaleźć... Mógłby ktoś mi pomóc opisać? No chyba, że ma ktoś link z tą metodą to bym prosił ;)

PS. Nie proszę o link do googli lub innych szukaczy
(editado)
2010-02-09 21:16:12
Masz ogolna wiedze na temat probkowania ?, znasz szereg Shanona-kothielnikowa, czy wiesz co oznacza czestotliwosc niquista ? Probkowanie koherentne jest to po prostu zmodulowanie czestotliwosci sygnalu ktory probkujesz sygnalem trojkatnym o niskiej czestotliwosci ;) Chociaz wedlug mnie ejst duzo gorsze niz niekoherentowe :P, pamietaj, ze przy FFT ilosc probek musi byc 2^n bo inaczej bedzie aliasing :P


mam andzieje, ze nie pomylilem pojec :D
2010-02-09 21:33:25
Masz ogolna wiedze na temat probkowania ?, znasz szereg Shanona-kothielnikowa, czy wiesz co oznacza czestotliwosc niquista ?

Nie :D
Ja się dopiero uczę, nawet nie wiem o co pytasz w tych pytaniach :D

Ale dzięki :p Może coś z tego wyciągnę ;)
2010-02-10 21:07:59
że tak powiem , ja pier**** co mnie czeka ... ;D
2010-02-10 21:51:34
ostatnio słyszałem o ciągach walsha, co do widma, to już nie pamiętam czy się z tym spotkałem
2010-02-13 19:51:40
może chodzilo ci o funkcje walsha, bo o ciagach nie slyszalem, ogolnie te funkcje sa dosc przydatne, jak wiekszosc funkcji 2 wskaznikowych jest dosc odporna na zaklocenia i szumy ;), a jesli hcodzi o widmo walsha to podobno to jest wartosc wspolczynnikow przy konkretnych funkcjach walsha, ale pewnosci nie mam czy to jest dobrze :P
2010-02-13 20:12:08
kody walsha jako przykład ciągów rozpraszających
funkcje walsha też były, np przy tworzeniu macierzy Hadamarda :)